English
پارسی

انرژی رنگ در دکوراسیون

غیر‌ممکن است که در مورد انرژی صحبت شود و درباره رنگ‌ها و اسامی آن دسته از رنگ‌هایی که انرژی زیادی به محیط می‌بخشند، صحبتی نشود. رنگ‌ها همان متغیرهایی هستند که روح را نوازش کرده و باعث ایجاد نگرش مثبت و یا منفی نسبت به محیط در ذهن ما می‌شوند. قطعاً همه ما از تأثیر زیاد رنگ‌ها بر خلق‌وخوی افراد آگاهیم؛ اما در این مطلب از گروه صنعتی اسپادانا سعی داریم از دیدگاهی دیگر رنگ‌ها و تأثیر آن‌ها را بررسی کنیم، پس در ادامه با معرفی انواع رنگ‌های انرژی‌بخش به محیط و دکوراسیون داخلی، همراه ما باشید.

 

انرژی‌هایی که رنگ‌ها به دکوراسیون داخلی می‌بخشند!

غیر‌ممکن است که در مورد انرژی صحبت شود و درباره رنگ‌ها و اسامی آن دسته از رنگ‌هایی که انرژی زیادی به محیط می‌بخشند، صحبتی نشود. رنگ‌ها همان متغیرهایی هستند که روح را نوازش کرده و باعث ایجاد نگرش مثبت و یا منفی نسبت به محیط در ذهن ما می‌شوند. قطعاً همه ما از تأثیر زیاد رنگ‌ها بر خلق‌وخوی افراد آگاهیم؛ اما در این مطلب از گروه صنعتی اسپادانا سعی داریم از دیدگاهی دیگر رنگ‌ها و تأثیر آن‌ها را بررسی کنیم، پس در ادامه با معرفی انواع رنگ‌های انرژی‌بخش به محیط و دکوراسیون داخلی، همراه ما باشید.

تأثیر رنگ در دکوراسیون داخلی
زیبایی و جذابیت محیط اطراف ما تا حد زیادی تحت تأثیر رنگ‌ها قرار دارد. ممکن است با خود فکر کنید که اجزای مختلف دکوراسیون مثل پرده، کاغذدیواری و قفسه‌های شیک و مجلل هستند که فضای خانه را دلگشا و زیباتر می‌کنند، درحالی‌که اصلاً این‌گونه نیست و تمام این اجزا در صورتی فضای خانه را زیباتر می‌کنند که از ترکیب رنگی زیبا، هماهنگ و پرانرژی در آن‌ها استفاده‌شده باشد. نتایج تحقیقات در این زمینه، نشان داده ‌است که آنچه که ما را مجذوب یک دکوراسیون می‌کند، رنگ اجزای آن است؛ بنابراین انتخاب رنگ مناسب یکی از مهم‌ترین جنبه‌ها در امر دکوراسیون داخلی است.

 

دسته‌بندی انواع رنگ‌ها بر اساس انرژی آن‌ها
رنگ‌ها با توجه به میزان انرژی آن‌ها، به دودسته رنگ‌های گرم و سرد تقسیم می‌شوند. برای مثال طیف رنگ‌های گرم شامل رنگ قرمز، نارنجی و زرد می‌شود که انرژی زیادی را به فضا می‌بخشند. رنگ سرد شامل رنگ‎‌هایی مانند بنفش، آبی و سبز است که آرامش خاصی به محیط می‌دهند؛ بنابراین در انتخاب رنگ دکوراسیون داخلی، حتماً هدف خود را در نظر بگیرید. اگر می‌خواهید که فضا شما همواره سرشار از انرژی مثبت باشد، بهتر است که رنگ‌های گرم را انتخاب کنید. درصورتی‌که محیطی برای استراحت می‌خواهید که فضایی سرشار از آرامش داشته باشد، رنگ‌های سرد بهترین گزینه برای شما هستند.


طیف رنگی
دقت کنید که هر رنگی، طیف‌های متفاوتی دارد و هر یک از طیف‌ها، تأثیر و معنای متفاوتی دارد و پیام منحصر‌به‌فردی را به مخاطب منتقل می‌کند. به‌عنوان نمونه، رنگ‌های قرمز روشن و قرمز تیره، هر دو یکرنگ هستند ولی طیف متفاوتی دارند و همین امر موجب تفاوت در تأثیر آن‌ها روی محیط می‌شود.

 

پیام رنگ‌ها
محیط اطراف ما به‌وسیله طیف وسیعی از انواع رنگ‌های سرد و گرم احاطه‌شده و هرکدام از این رنگ‌ها حس متفاوتی را در ما ایجاد می‌کند. حتی بدون اینکه خودمان متوجه شویم، رنگ‌ها بر نگرش‌ها و خلق ما تأثیر می‌گذارند؛ یعنی درواقع رنگ‌ها محرکی هستند که احساسات متفاوت را در وجود ما ایجاد می‌کنند. در سراسر دنیا، رنگ‌ها، یک زبان بصری واحد به شمار می‌آیند، به‌طوری‌که اگر بخواهید با استفاده از دکوراسیون، پیام خاصی را به دیگران انتقال دهید، باید از زبان رنگ‌ها کمک بگیرید. استفاده از رنگ‌ها یکی از اساسی‌ترین راه‌ها برای تغییر فضا محسوب می‌شود و در تعیین حال و هوای فضا نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند. همان‌طور که گفتیم رنگ‌ها بر عواطف و افکار انسان‌ها تأثیر می‌گذارند، مثلاً رنگ زرد فضا را بانشاط و هیجان‌انگیز می‌کند و این در حالی است که احتمال خیلی کمی وجود دارد که بیمارستانی با دیوارهای زرد ببینید.


معرفی رنگ‌ها و تأثیر آن‌ها در دکوراسیون داخلی
• رنگ قرمز از دسته رنگ‌های گرم است و تقریباً قابلیت ترکیب با اکثر رنگ‌ها را دارد؛ اما نباید به‌طور اغراق‌آمیز از آن استفاده کرد. قرمز، رنگ‌ شور و احساس است و باعث برانگیخته شدن احساسات می‌شود. رنگِ قرمز طیف متنوعی دارد و این امر باعث چندکاره شدن آن می‌شود. مثلاً برای طراحی یک اتاق غذاخوری شیک و یا ایجاد یک محیط جدی و پذیرا در کتابخانه، استفاده از رنگ‌های قرمز تیره‌تر پیشنهاد می‌شود. همچنین طیف رنگ‌های قرمز متمایل به صورتی، انتخاب بسیار خوبی برای محیط‌های زنانه و روشن محسوب می‌شوند.

 

001

 

• رنگ زرد بیشترین ارتباط را با خورشید، دوران کودکی و فصل تابستان دارد و به همین دلیل هر حس و حالی که داشته باشید، دیدن این رنگ و قرار گرفتن در فضایی طراحی‌شده با رنگ زرد، روزتان را می‌سازد. مثل حس قشنگ دیدن آفتاب در هوای سرد پاییز. زرد، رنگ شادمانی و هیجان است و فضا را پذیراتر و روشن‌تر می‌کند و رنگ‌آمیزی دیوار با استفاده از رنگ زرد به‌عنوان رنگ مسلط، فضایی گرم و دلپذیر ایجاد می‌کند و احساس خوشایندی را به افراد منتقل می‌کند. همچنین برای فضاها و سالن‌هایی که بسته هستند و نور کافی در آن‌ها وجود ندارد، می‌توان از رنگ زرد برای حمام، اتاق‌های کوچک و تزئین راهروها استفاده کرد.

 

002-01

 

• رنگ مشکی تیره‌ترین در نظر گرفته می‌شود و می‌تواند جوی صلح‌آمیز و آرام در محیط ایجاد کند. این رنگ می‌تواند هر سبک طراحی داخلی را اصلاح‌کرده و برخلاف عقاید کلیشه‌ای معمول در رابطه با رنگ‌های تیره، یک فضای نامحدود را ایجاد می‌کند. ترکیب مشکی با رنگ‌های براق باعث ایجاد تضاد می شود و ترکیب آن با رنگ‌های پاستلی و ملایم، هماهنگ‌تر است. این رنگ یادآور جوی آرام، صداقت و صلح است.

 

003-01


• رنگ نارنجی از دسته رنگ‌های گرم و دلپذیر است که خودش دلِ آدم را برمی‌دارد و با خود می‌برد! این رنگ برای افرادی که می‌خواهند فضایی پرهیجان و باانرژی بالا داشته باشند و نیز کسانی که درگیر افسردگی هستند، گزینه بسیار خوبی است.


• رنگ سبز بیانگر انرژی تازه و آغاز دوباره است. وقتی از رنگ سبز نام برده می‌شود، ناخودآگاه فکرمان سمت طبیعت سرسبز و تعادل و توازن آن می‌رود. سبز برای سلامت روان بسیار مناسب است، زیرا به آرامش اعصاب شما کمک می‌کند و بدن شما را به‌وسیله‌ی ارتعاشات خود، به مادر طبیعت متصل می‌کند. این رنگ فضا را آرام و دل‌نشین می‌کند.

 

004-01


• رنگ بنفش یادآور خلاقیت، خیال‌پردازی و آگاهی است. این رنگ انرژی بسیار زیادی دارد و برای استفاده از آن در دکوراسیون خود، باید ملایمت به خرج دهید. این رنگ شکوه و جلال خاصی به فضا می‌بخشد و باعث می‌شود خامه‌های شما شیک‌تر به نظر برسد. همچنین رنگ بسیار مناسبی برای افراد هنرمند محسوب می‌شود.

 

005-01


• رنگ سفید یادآور پاکی و معصومیت است و جزو بهترین رنگ‌ها برای ترکیب شدن با دیگر رنگ‌ها است. این رنگ دوست‌داشتنی را می‌توانید برای هر فضایی استفاده کنید و به‌راحتی عناصر رنگارنگ را با آن ترکیب کنید.

 

006-01

 

• رنگ صورتی بیانگر عشق و محبت است و انتخاب بسیار خوبی برای زوج‌های جوان است تا فضای خانه را سرشار از محبت کنند. رنگ صورتی نمایانگر عشق است و عشق نیز اکسیر زندگی است.

 

گروه صنعتی اسپادانا با ساخت و طراحی انواع رنگ‌های چوبی با بهترین کیفیت و انرژی بالا، این انرژی را به دکوراسیون شما می‌بخشد و فضای بهتر و دل‌پذیرتری را برای شما ایجاد می‌کند. برای ارتباط بیشتر با ما، می‌توانید با شماره های ارتباطی ذیل سایت، با ما تماس حاصل فرمایید.

آدرس: اصفهان، خیابان امام خمینی، بعد از شهرک مهدیه و کوی صنعتگران، انتهای خیابان 12 بهمن، گروه صنعتی اسپادانا

تلفن:09131106552