English
پارسی

آشنایی با رنگ پلی اورتان

رنگ پلی یورتان به صورت دو جزیی است و بر پایه رزین پلی یورتان تهیه شده و در مدت زمان کوتاهی خشک می‌شود. پلی یورتان ها اصولا به دلیل داشتن مقاومت بالا در مقابل رطوبت و چسبندگی عالی بر روی انواع سطوح و پوشش سطوحی که در معرض مستقیم نور خورشید و شرایط سخت آب و هوایی قرار دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند. پلی یورتان ها از واکنش افزایشی میان گروه های عاملی ایزوسیانات و عامل هیدروکسیل تشکیل می شوند (بسپارهایی هستند که از واکنش پلی اول ها با ایزو سیانات زنجیری یک دی آمین بدست می آیند).

 

آشنایی با رنگ پلی اورتان چوب و کاربردهای آن

رنگ پلی یورتان به صورت دو جزیی است و بر پایه رزین پلی یورتان تهیه شده و در مدت زمان کوتاهی خشک می‌شود. پلی یورتان ها اصولا به دلیل داشتن مقاومت بالا در مقابل رطوبت و چسبندگی عالی بر روی انواع سطوح و پوشش سطوحی که در معرض مستقیم نور خورشید و شرایط سخت آب و هوایی قرار دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند. پلی یورتان ها از واکنش افزایشی میان گروه های عاملی ایزوسیانات و عامل هیدروکسیل تشکیل می شوند (بسپارهایی هستند که از واکنش پلی اول ها با ایزو سیانات زنجیری یک دی آمین بدست می آیند). رنگ پلی اورتان که مقاومت بسیار زیادی در برابر باران اسیدی و انواع اشعه های خورشید دارد، در مدت زمان بسیار کوتاهی حتی در درجه حرارت پایین نیز خشک می شود. رنگ های پلی اورتان علاوه بر ظاهر زیبا و کیفیت و دوام بالا، بسیاری از مشکلات مثل پوست پرتغالی شدن رنگ های پودری را ندارند. خواص مکانیکی و خواص شیمیایی عالی از دیگر مشخصه های این رنگ ها است.

 

001

 

از دیگر ویژگی های رنگ پلی اورتان می توان به مقاومت در برابر روغن های صنعتی، شیمیایی، املاح، اسید و باز اشاره کرد. ضربه پذیری بالا، مقاومت بالای رنگ نسبت به گچی شدن، نور خورشید، مواد شیمیایی، آب و سایش پذیری از بهترین خصوصیات و ویژگی های رنگ پلی اورتان است. معمولا به عنوان لایه نهایی و برای پوشش سطح هایی که در شرایط سخت آب و هوایی یا در معرض نور مستقیم خورشید قرار می گیرند، می‌توان از رنگ های پلی اورتان استفاده کرد. چسبندگی خوب رنگ پلی اورتان روی انواع سطوح و پوشش ها و همچنین مقاوت بالا در مقابل رطوبت، از دلایل اصلی انتخاب رنگ پلی یورتان است. میزان پوشش دهی رنگ پلی اورتان به فام و وزن مخصوص پودر بستگی خواهد داشت.


رنگ پلی اورتان برای پوشش دهی در دو حوزه ی معماری و همچنین صنعتی به کار گرفته می شوند. این رنگ ها معمولاً به صورت پوشش های پایانی و یا ثانویه روی برخی پرایمرها یا پوشش های آغازین سوار می‌شوند تا یک ترکیب منسجم و بسیار پایداری را ایجاد کنند. البته شما می توانید آن ها را روی بسترهای فولادی و همچنین رویه های بتنی نیز استفاده کنید. با این اوصاف رنگ پلی اورتان از لحاظ ویژگی های عمومی به شرح ذیل می باشند.


- رنگ پلی اورتان پس از اعمال، یک سطح بسیار براقی را ایجاد می کند که گذر زمان نمی تواند روی درخشندگی آن تأثیر بگذارد.
- در برابر سایش و کلیه ی فرآیندهایی که در اثر اصطکاک بالا ایجاد می شود، مقاوم هستند و دچار پوسته شدن نمی شوند.
- در برابر اشعه ی ماوراء بنفش دوام بی نظیری دارند و به نوعی می توانند ساختار خود را در نواحی پر تنش محیطی که ناشی از تغییرات آب و هوا می باشد، حفظ کنند.

 

رنگ پلی اورتان کاربردهای بسیار گوناگونی برای پوشش دهی انواع سطوح دارند و در طیف گسترده ای از مراکز و ارگان های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. این رنگ ها یک ترکیب بسیار باورنکردنی دارند که از جنبه های مختلف بکار گرفته می شوند که ممکن است کاربردهای آن برای برخی ناآشنا باشد. رنگ پلی اورتان یکی از ایده آل ترین پلیمرهای چند منظوره است که نه تنها جهت پوشش دهی سطوح استفاده می‌شود، بلکه در لوازم خانگی، پوشاک، ساخت و ساز، اتومبیل سازی، کفپوش، الکترونیک، تجهیزات پزشکی و صنایع چوب کاربرد دارند.

 

002

 

رنگ پلی اورتان از یکسری مولکول های طبیعی مونومر ساخته شده اند که یک زنجیره طولانی را دربرمی‌گیرد. اگرچه در زمان اعمال، یکسری بخارات مضر ساطع می کنند، اما پس از شکل گیری کامل لایه ها، این موارد به طور کامل خنثی خواهند شد. لذا برای افراد، محیط زیست و حتی حیوانات که روی آن پا می‌گذارند، هیچ ضرر و نکته منفی ندارد. بعد از خشک شدن عملاً لایه هایی مقاوم در برابر حرارت را ایجاد می کند که از این بابت می توان اطمینان بسیار بالایی به ساختار کلی مجموعه ی خود داشته باشیم. رنگ پلی اورتان کاربری بسیار سهل و آسانی دارد، بطوری که در کم ترین زمان و با استفاده از یکسری تجهیزات مکانیکی و دستی ساده قابلیت اعمال دارند. غلتک ها و دستگاه های مکانیکی اسپری از تجهیزات رایجی هستند که برای پوشش‌دهی رنگ پلی اورتان استفاده می شوند. از این نوع ابزارآلات می توانید در یک بازه زمانی کم، طیف وسیعی از مجموعه ی خود را با یک مساحت گسترده رنگ آمیزی کنید.


از المان های اساسی و مهم در بکارگیری هر نوع رنگ بالاخص رنگ پلی اورتان، در نظرگیری معیار زیبایی و همراستا با جلوه های بصری سطوح مجاور است. در بسیاری از موارد تنها نمی توان به موضوع دوام و پایداری و همچنین افزایش طول عمر سطوح اکتفا کرد. بلکه آنچه که شما همه روزه با چشم خود می بینید نباید یک حالت دوری گزینی و نچسبی را در روحیه شما ایجاد کند؛ لذا توجه به ظاهر زیبایی که رنگ پلی اورتان قرار است روی سطوح ایجاد کند بسیار حائز اهمیت خواهد بود. در معماری مدرن امروزی سطوح کف از نقاطی است که به شدت می تواند تراز یک ساختمان شیک را افزایش دهد چرا که شما و سایر افراد اغلب تمایل دارند روی سطوحی قدم بگذارند که حس خوشایندی را به آنها القا کند. رنگ پلی اورتان دقیقاً این توانایی و قابلیت را دارند که چنین ویژگی های منحصر به فردی را روی سطوح ایجاد کنند.

 

اگر در یک نمایشگاه در حال قدم زدن هستید شاید دیده باشید که به صورت هر چند خفیف یک نوری که حاصل از تصاویر اجسام موجود در محیط است مستقیماً از سطح بستر یا کف منعکس شوند که انسان تصور می کند در حال قدم زدن روی سطوح شیشه ای است. بنابراين اگر پروژه ی شما در درجه ی اول نیاز به یک محیط زیبا دارد البته در کنار دوام و پایداری، می توانید رنگ پلی اورتان را با اطمینان خاطر انتخاب کنید قطعاً آن ها بسیاری از خواسته ها و تمایلات و از همه مهمتر انتظارات بی نظیری که در ذهن دارید را برآورده خواهند کرد. در بسیاری از موارد این امکان وجود دارد که مجموعه رنگ های خریداری شده پس از اتمام کار به اندازه یک یا دو محفظه کوچک اضافه باقی بماند که در این حالت مجبور به نگهداری از رنگ پلی اورتان برای پروژه های بعدی خواهیم بود. به طور کلی اگر ظروف رنگ بصورت دربسته و یا باز نشده باشند می توان تا ۱۲ ماه یا قدری بیشتر، از آن رنگ را انبار کرد. البته هر قدر وضعیت محیط مساعد تر باشد این بازه ی زمانی مذکور افزایش پیدا خواهد کرد. رطوبت موجود در محل نگهداری، باید در پایین ترین حالت ممکن باشد و یک فضای به نسبت خشکی را بهتر است مهیا کنیم.

آدرس: اصفهان، خیابان امام خمینی، بعد از شهرک مهدیه و کوی صنعتگران، انتهای خیابان 12 بهمن، گروه صنعتی اسپادانا

تلفن:09131106552