English
پارسی

ترمووود و مزایا

با توجه گسترده معماران به طراحی نمای مدرن، کاربرد ترموود در طراحی نمای ساختمان بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. بازگشت دوباره چوب به معماری و استفاده آن در طراحی معماری باعث شده است معماران گرمای بیشتری به فضاهای داخلی و خارجی ساختمان ببخشند. چوب جلوه ای طبیعی به ساختمان می بخشد و زیبایی بصری آن بیننده را مجذوب می کند. با توجه به استفاده فراوان از مصالح نوین و غیر طبیعی، استفاده از چوب در طراحی نمای ساختمان می تواند طراحی را با طبیعت پیوند دهد. در گذشته بیشتر از چوب در طراحی نمای ساختمان استفاده میشد. 

 

ترمووود و مزایای آن در نماسازی ساختمان!

با توجه گسترده معماران به طراحی نمای مدرن، کاربرد ترموود در طراحی نمای ساختمان بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. بازگشت دوباره چوب به معماری و استفاده آن در طراحی معماری باعث شده است معماران گرمای بیشتری به فضاهای داخلی و خارجی ساختمان ببخشند. چوب جلوه ای طبیعی به ساختمان می بخشد و زیبایی بصری آن بیننده را مجذوب می کند. با توجه به استفاده فراوان از مصالح نوین و غیر طبیعی، استفاده از چوب در طراحی نمای ساختمان می تواند طراحی را با طبیعت پیوند دهد. در گذشته بیشتر از چوب در طراحی نمای ساختمان استفاده میشد. با وجود این که مصالح جدید در عصر مدرن جایگزین چوب شده اند، اما چوب همچنان از اهمیت ویژه ای در بخش فنی و مهندسی برخوردار و رقیب جدی مصالح دیگر است. از سالهای بسیار دور بشر به این مطلب پی برده بود که سوزاندن و نیم سوز کردن چوب، مقاومت آن را در مقابل بسیاری از عوامل جوی در محیط های بیرونی افزایش چشمگیر می دهد و در این راستا تحقیقات بسیار گسترده در کشور های مختلف در این زمینه آغاز شد. کشور فنلاند با بکارگیری روش های مهندسی و فراوری مناسب پس از سال ها تحقیقات و آزمایش عمر و دوام چوب ها را افزایش داد و با تیمار حرارتی چوب، به روش ترمووود دست یافت. چوب ترمو یا ترمووود در حقیقت چوب طبیعی است که با روش های حرارتی پیشرفته و به اصطلاح ترمو کردن، از دوام و استحکام بیشتری نسبت به سایر چوب ها برخوردار است. ترموود چوب خام است که در مرحله تولید ترموود بوده و بسیاری از معایب چوب طبیعی همانند پوسیدگی، تغییر رنگ و تورم را نداشته است. چوب ترموود یکی از بهترین نوع چوب ها جهت طراحی نمای چوب ترموود ساختمان و دکوراسیون داخلی می باشد و در بسیاری از پروژه ها مورد استفاده قرار می گیرد که به دلیل مقاومت بالا در برابر شرایط سخت می باشد. ترموود (Thermowood) محصولی است که تمام زیبایی های چوب طبیعی را در کنار مزایای ترموود را به زندگی افراد خواهد بخشید.

 

001موارد کاربرد و استفاده ترموود:
ترموود علاوه بر افزایش دوام، خاصیتهای دیگر چوب را نیز بهبود می بخشد و آنرا زیباتر می کند؛ به همین علت است که چوب اصلاح شده و حرارت دیده یعنی ترمووود، به یکی از بهترین مصالح ساختمانی تبدیل شده است و از آن در فضای بیرونی و داخلی ساختمان، به وفور استفاده می شود.


از ترموود در موارد متعددی از قبیل موارد زیر استفاده می شود:
- به عنوان پوشش و نمای درب ورودی، درب پارکینگ، درب فضای بیرونی یا درب اتاق
- پنجره، زیر سقف و نرده های های فضای بیرونی و یا داخلی ساختمانی
- پارکت و کفپوش های فضای باز و داخلی ساختمان
به عنوان کفپوش پله های داخل و یا خارج ساختمان
- به عنوان یک عنصر اصلی در طراحی دکوراسیون داخلی منازل از جمله : ایجاد آرایش رنگی فضای داخلی، استفاده در اثاثیه منزل از قبیل گلدان، صندلی، نیمکت چوبی و ...، استفاده به عنوان قرنیز و نرده های داخلی ساختمان
- انواع مبلمان فضای باز از قبیل: آلاچیق و پرگولا، سایه بان و لوور، بام باغ (روف گاردن) و ... .
- استفاده در فضاهای عمومی از قبیل سونا و استخر
- استفاده در دکوراسیون محیط های اداری، شرکتی، سازمانی و تولیدی صنعتی

 

002


فرآیند ساخت چوب ترمو
فرآیند اصلاح حرارتی چوب یا ترمووود، مثل فرآیند پخت نان است. طی این فرآیند، بر روب چوب در یک اجاق ویژه به نام ترمو کیلنیا کوره، دما دهی انجام می شود. سنسورها هر لحظه اطلاعات دریافتی از کوره و چوب را به کامپیوتر ارسال می کنند و کامپیوترها تحت نظارت مداوم متخصصانِ فرآیند اصلاح حرارتی چوب است. به منظور حفظ بالاترین حد کیفیت چوب، یا ترمووود، فرایند گرمادهی اصلاح چوب با استفاده از فرمول خاصی صورت می‌گیرد که محصول سال ها کار سخت و حرفه ای متخصصان این فن است. تمام متخصصین اصلاح حرارتی از یک اصل ثابت پیروی می کنند: دمای چوب ها را حداکثر ظرف ۴۸ ساعت، تا ۲۱۵ درجه بالا برده و رطوبت تعادلی آن را کم می کنند و بعد از آن، فرآیند خنک کنندگی آغاز می شود. هیچ ماده شیمیایی طی این روند، استفاده نمی شود، بلکه فقط از گرما و بخار استفاده می شود.

 

003


مزایای استفاده از ترموود
دمای بالایی که به چوب طی فرآیند تولید ترموود، اعمال می شود، آنرا از هرگونه جانور میکروسکوپی، قارچ و حشره عاری کرده و در برابر حمله انواع ریز ارگانیسم ها، قارچ ها، کپک ها و حشرات مقاوم می کند. این امر سبب افزایش دوام و طول عمرچوب ها و کاهش پوسیدگی در آن ها می شود. ترمووود باعث می شود که چوب در مقابل تغییر رطوبت، واکنش کمتری از خود نشان دهد و به همین دلیل می توان گفت برای ساخت نمای بیرونی، دکینگ، سونا و پارکت چوبیک ماده بسیار زیبا و عالی محسوب می شود. چوب حرارت دیده نسبت به چوب معمولی، رطوبت کمتری را به خود جذب می کند؛ به همین دلیل احتمال بروز کپک و قارچ در آن کمتر است و بهتر می تواند گرما را تحمل نماید.

به علت کاهش میزان رطوبت چوب به دمایی مابین ۴ تا ۶ درصد، ترمووود در مقابل تغییرات دمایی چون گرما و سرما و شرایط جوی مختلف مقاوم می شود. در چوبی که به تعادل رطوبتی رسیده باشد، جذب رطوبت و تبادل حرارت چوب و محیط اطراف کاهش می یابد که موجب ثبات مشخصات ابعادی و عایق حرارتی بودن عالی این چوب ها می گردد. یکی دیگر از مزایای ترموود استحکام بالا است. شاید تصور کنید که با حرارت دیدن چوب، شکنندگی آن افزایش یابد اما این تصور اشتباه است. در واقع این رطوبت چوب است که موجب شکنندگی و عدم استحکام چوب می شود. همان طور که توضیح دادیم رطوبت درترمووود به میزان زیادی کاهش می یابد پس با حرارت دیدن چوب ترمو استحکام آن کاهش چندانی نمی یابد.

 

004


شستشو و نگهداری آسان تر ترموود
در چوب های ترمووود (ترموود) به دلیل وجود حداقل رطوبت، کم ترین انبساط و انقباض و ترک خوردگی در آن ها نیز مشاهده می شود. این خصوصیات سبب سهولت در شستشو و نگهداری بدون تغییر شکل این چوبها شده است. همچنین چوب ترمووود را می توان به راحتی نصب کرد.
رطوبت کم در ترمووود، امکان نصب و جداسازی مکرر جهت نظافت یا انتقال در چوب سبک و کم وزن ترمو را فراهم می آورد. سبک سازی ساختمان امر مهمی است و چون چوب های ترمو سبک می باشد، استفاده ترمووود (ترموود) در نمای ساختمان در سبک سازی ساختمان نقش مهمی خواهد داشت. یکی از مهمترین نکات در ترمووود (ترموود) اجرای صحیح و استاندارد آن می باشد. چون درصورت اجرای غیر صحیح استانداردها حتی با کیفیت ترین چوب ها نیز دچار مشکل می شود.


عدم استفاده از مواد شیمیایی در تولید چوب ترمو
در فرآیند تولید چوب ترمو (ترمووود) هیچ مواد شیمیایی افزودنی، اضافه نمی شود. قسمت عمده رزین (صمغ) چوب از آن خارج می شود و بافت خالص و یکنواخت به شکل بلور بر جای می ماند که بی ضرر بوده و تاثیر مخربی بر سلامت انسان به جای نمی گذارد. چوب های ترمو با زیبایی چشمگیر و یکنواختی رنگ در تمام نقاط چوب می توانند زینت بخش محیط پیرامونمان باشند.

 

005


وقتی از بخار در فرآیند تبدیل چوب عادی به ترموود استفاده می کنیم، ویژگی های شیمیایی موجود در ساختار چوب دچار تغییرات اساسی می شوند و همین تغییرات باعث تغییر در شکل ظاهری علی الخصوص رنگ چوب نیز می شود. این فرآیند در نتیجه باعث می شود رطوبت و نم موجود در چوب از بین برود و رطوبت کم باقیمانده به صورت یکنواخت در همه جای چوب پراکنده شود که این مورد باعث می شود چوب به عنوان عایقی مناسب برای سرما و گرما مورد استفاده قرار بگیرد.

آدرس: اصفهان، خیابان امام خمینی، بعد از شهرک مهدیه و کوی صنعتگران، انتهای خیابان 12 بهمن، گروه صنعتی اسپادانا

تلفن:09131106552