English
پارسی

 ایرادات کابینت های وکیوم یا ممبران

شناخت معایب کابینت ممبران یا وکیوم در کنار دانستن مزایای این کابینت ها، به ما کمک می کنند تا نقاط قوت و ضعف این کابینت ها را بدانیم. لذا بر اساس کاربردی که از کابینت خود درنظر داریم، می‌توانیم تصمیم بگیریم که این نوع کابینت چقدر برای ما مناسب می باشد. کابینت ‌های ممبران نوع جدیدی از کابینت ‌ها هستند که طرفداران زیادی دارند. این نوع کابینت مشابه کابینت‌ های کلاسیک چوبی هستند ولی جنس آنها از ام ‌دی ‌اف با روکش pvc ساخته می ‌شوند. در ساخت این کابینت ‌ها محدودیتی برای تولید طرح‌ های متنوع وجود ندارد و طرح ‌هایی با شکل تاج، ستون و حکاکی‌های برجسته را می ‌توان ایجاد کرد. در این مبحث سعی خواهیم کرد به برخی از معایب کابینت ممبران اشاره کنیم.


• عدم پوشش مناسب PVC و وکیوم در طرح های ظریف کابینت ها
این کابینتها که از ام دی اف (MDF) خام ساخته شده و بوسیله یک لایه پی وی سی با رنگ روکش مشخص شده پوشیده می شوند در نهایت با حرارت، چسب و فشار ناشی از خلاء (وکیوم) پوشش داده می‌شوند.
روکش های ممبران را می توان یکی از بهترین گزینه در میان انواع روکش ام دی اف در نظر گرفت، چرا که امکان استفاده از طرح ها و تراشکاری بر روی چوب و سپس روکش کردن آن تنها در روکش ممبران امکان پذیر است و روکش های دیگر چنین امکانی ندارند.

 

001


اما زمانی که کنده کاری ها و طرحهای برجسته یا فرورفته کابینت خیلی ظریف باشند، پوشش دادن لایه PVC خوب صورت نمی گیرد. راه حل این است که طرح های منبت کاری یا کنده کاری شده-سی ان سی (CNC) شده را نسبتاً درشت در نظر بگیرید و از ظرافت بیش از حد طرح های برجسته و فرورفته پرهیز کنید.
این کابینت ها از ام دی اف که توسط چسب ممبران، روکش شده، درست می شوند؛ لذا اگر بخواهیم کار بسیار ظریفی داشته باشیم، روکش پی وی سی به خوبی انجام نمی گیرد و از میزان زیبایی آن کاسته می‌شود. راهکار این مشکل البته بسیار ساده است، تنها کافی است که از انتخاب طرح های بسیار ظریف با جزئیات فراوان خودداری کرد.

 

• وابستگی به مهارت و تجربه فردی مجری پروژه
زمانی که موضوع اجرا و پیاده سازی مطرح می گردد، تفاوت بسیاری بین افراد ماهر و خبره با افراد کم تجربه¬تر بوجود می آید. از ایراداتی که افراد کم تجربه و کارگاه های بی کیفیت ممکن است در ساخت کابینت ممبران ایجاد کنند، می توان گفت که در مرحله پوشش پی وی سی کافی است که از چسب با کیفیت مناسب استفاده نشود، از ورق پی وی سی نامرغوب استفاده شود و در نهایت در مرحله وکیوم، دقت و ظرافت لازم انجام نشود. کابینت ممبران توسط شرکت‌ ها و مجریان فراوانی ساخته می شود و از تنوع کیفیت بالایی برخوردار است و باید در انتخاب آن دقت بیشتری به خرج داد. کیفیت نهایی این نوع کابینت هم از نظر کیفیت کار نهایی و مهمتر از آن از جهت «ماندگاری» کابینت، بسیار بستگی به مجری کابینت (کابینت ساز) دارد. علت این است که مجری می تواند برای مرحله پوشش PVC ، مرحله وکیوم را به یک کارگاه وکیوم با کیفیت پایین بسپارد، یا می تواند از چسب نامرغوب برای وکیوم استفاده کند، از ورق PVC با جنس نامناسب استفاده کند، در مرحله CNC دقت کافی به خرج ندهد، یا در مرحله برش دادن نهایی لایه پی وی سی ظرافت و دقت کافی را نداشته باشد. کابینت سازهایی را می شناسیم که موقع برش نهایی لایه PVC آن قدر خوب کار می‌کنند و به گونه ای ورق را تا پشت کار امتداد می دهند و بعد برش می زنند که حیرت می کنید.

 

002


در نهایت می توان گفت کیفیت کابینت ممبران رابطه مستقیم به کابینت ساز دارد. به دلیل عوامل متعددی که در ساخت کابینت ممبران تاثیرگذار است، تجربه، تخصص در پیاده سازی و نوع دستگاه در ساخت کابینت ممبران در انتخاب کابینت ساز بسیار مهم است. به طور مثال زمانی که طرح های با جزییات بالا و ظریف کار می شود کیفیت روکش و وکیوم و کیفیت چسب بسیار تاثیرگذار است تا جزییات ظریف را پوشش دهد و بعد از مدتی باز نشود.
البته کاربرد ممبران فقط در کابینت نیست. شما می توانید کمد دیواری وکیوم نیز در منزل خود داشته باشید و این نقطه نظرات برای کمدها نیز صدق می کند.

 

• حساسیت به نور و حرارت در پوشش بیرونی کابینت وکیوم
پوشش پی وی سی ((PVC که روی کابینت ممبران کار می شود، می تواند در برابر نور آفتاب به مرور زمان دچار دو مشکل اساسی شود. این روکش ها می توانند در برابر آفتاب تغییر رنگ دهند و یا چسب آن کم کم ضعیف شود. کیفیت چسب در کابینت ممبران بسیار مهم و حیاتی است. استفاده از چسب های نامطمئن در کابینت ممبران می تواند باعث شل شدن روکش، باد کردن روکش و در کل خراب شدن کل کار شود.

 

003


• حساسیت و آسیب پذیری در مقابل اجسام تیز
مشکل دیگر روکش های پی وی سی در کابینت های ممبران حساسیت در برابر صدمات ناشی از برخورد اجسام تیز نسبتاً حساس است. لذا باید بسیار مراقب بود که اجسام تیز باعث پارگی روکش کابینت ممبران نشود.

 

004


• عدم امکان تعمیر کابینت با همان طرح و رنگ
کابینت های ممبران دارای تنوع زیادی هستند و برای افزایش تنوع در طرح این کابینت ها، مدل ها به صورت مداوم در حال تغییر می باشند و ممکن است طرح های قبلی تولید نشوند یا کمتر تولید شوند. بنابراین امکان بازسازی و تعمیر کابینت ها با همان طرح و رنگ اولیه بسیار کم است.

 

005

آدرس: اصفهان، خیابان امام خمینی، بعد از شهرک مهدیه و کوی صنعتگران، انتهای خیابان 12 بهمن، گروه صنعتی اسپادانا

تلفن:09131106552